Dramaturgie...

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Dramaturgie...

Mesaj Scris de S_J la data de Lun 8 Ian 2007 - 15:36

C U L O R I L E

Era într-o zi caldă (sau poate friguroasă) de iarnă. Mai precis, într-o zi de martie spre octombrie.
Pe prispa spitalului din Pădurea Codrului stăteau câteva culori („moldovenești”) în rând cu mâinile sub barbă. Interesant era faptul că toate culorile aveau ceva în comun, chiar și culorile neculori. Și anume: toate erau murdare (pătate) de roșu. Deci, motivul pentru care se aflau la spital era, cică, lecuirea de acest „viciu”, cum l-au numit ele.

DOCTORUL: (deschide ușa) Tak, următorul!...

PORTOCALIUL: (intră în cabinet cu o falcă-n cer și una-n pământ) Bună
ziua, dle doctor. Eu cer, vă oblig să mă tratați. Faceți ceva să scap de roșeața asta. Nu vedeți că sunt mai mult roșu decât oranj. Nu vedeți că oamenii nu se mai uită la fulare și geci portocalii. Că numărul abonaților la
Voxtel crește în timp ce cel al Moldcell-ului scade. Că oamenii nu mai mănâncă morcovi și portocale... Faceți ceva! Vă plătesc cât vreți.

DOCTORUL: (foarte calm, privind peste ochelari) Mă tem că trebuie să vă comunic o informație care nu vă va fi pe plac. (Mergând prin salon) Este vorba despre aceea că Roșu este singura culoare de care dacă te
atingi, te murdărești sau dacă te înfrățești cu ea, nu există cale de întoarcere, adică vreo metodă de tratare de ea. Mai ales dacă intră în contact cu tine, cu Portocaliul. Sau tu intri în contact cu el.

PORTOCALIUL: (tremurând) Adică cum? Ce vreți să spuneți?... Dați-mi măcar un sfat, ce să fac?

DOCTORUL: Unicul sfat pe care pot să vi-l dau este să nu faceți nimic, să stați liniștit până veți muri. În caz contrar, cu cât mai multe mișcări veți face, cu atât mai mult veți înnebuni, cu atât mai roșu veți deveni...
(Iese afară în fața celorlalte culori) Dragi pacienți, dacă mai este cineva cu aceeași problemă cu care a venit și Portocaliul, vă rog nu vă pierdeți timpul pentru că nu primesc pe nimeni. (Se aude indignare printre culori) Motivul o să vi-l spună colegul vostru, dacă va mai avea curaj.

CULORILE: (strigă enervate, întrerupându-l pe doctor) Ho-ho-ho!!!...
(O voce) Ce fel de doctor sunteți?... (o altă voce) Mă duc la alt spital...

DOCTORUL: Degeaba vă revoltați. Nici un doctor din lume n-are vre-un leac împotriva „bolii” de care suferiți. Ba mai mult, nici nu s-a inventat vre-un remediu. Așa că n-am ce vă face. Trebuia să vă gândiți înainte de a vă fi înfrățit cu acest Roșu; ați crezut că veți arăta mai frumos? V-ați înșelat, după cum vedeți. Oare nu erați mulțumiți de frumusețea culorii pe care o aveați? Acum suportați consecințele – suferiți și iar suferiți. N-am
ce vă face. Îmi pare rău...

Moderator

masculin Number of posts : 273
Localizare : Chisinau
Hobby : :)
Registration date : 21/12/2006

http://ionsurdu.com

Sus In jos

Re: Dramaturgie...

Mesaj Scris de veronique la data de Lun 8 Ian 2007 - 23:40

interesanta viziune asupra comunismului care corupe si degradeaza spiritul fara cale de scapare. asta era ideea, nu?

Moderator

feminin Number of posts : 376
Localizare : Iasi
Registration date : 03/11/2006

Sus In jos

Mesaj Scris de S_J la data de Mar 9 Ian 2007 - 10:36

DA Smile . Totodata e inspirata din actul din 4 aprilie 2005...

Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de basaru la data de Mar 9 Ian 2007 - 20:26

cand PPCD-ul s-a aliat cu PCRM-ul ,cand toti acei cu revolutia portocalie au ajuns in cupa celor rosiatici... astfel ajungand domnul Rosca, liderul Anticomunistilor , vice-presedinte al Parlamentului..Very Happy

Asta e din propria creatie? ai talent...
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2724
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

http://basarabian.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de S_J la data de Mar 9 Ian 2007 - 22:28

Da, eu am scris-o. Am publicat-o si in "CORIDOR" (nr.7).
Despre talent nu pot sa zic nimic. Pur si simplu am avut inspiratie in momentul scrierii. (Apropo, am scris si o alta versiune cu acelasi subiect, chiar la una din lucrarile sesiunii care a trecut - la Stilistica) Smile

Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de veronique la data de Mar 9 Ian 2007 - 23:53

daca nu era talentat probabil nu se orienta spre jurnalism, nu? zic eu...[Trebuie sa fiti înscris și conectat pentru a vedea această imagine]

Moderator

feminin Number of posts : 376
Localizare : Iasi
Registration date : 03/11/2006

Sus In jos

Mesaj Scris de basaru la data de Joi 19 Apr 2007 - 18:32

S_J a scris:Da, eu am scris-o. Am publicat-o si in "CORIDOR" (nr.7).
Despre talent nu pot sa zic nimic. Pur si simplu am avut inspiratie in momentul scrierii. (Apropo, am scris si o alta versiune cu acelasi subiect, chiar la una din lucrarile sesiunii care a trecut - la Stilistica) Smile

Timpul cauta colaboratori pe teme umoristice si satiricepentru suplimetul satiric al ziarului , daca te intereseaza, poate iti redacteaza vreo capodopera...
Anunțăm, de asemenea, tradiționalul concurs pentru cele mai bune lucrări satirico-umoristice cu priză la realitățile zilei: pamflet, caricatură, epigramă, parodie, fabulă, schiță umoristică, aforism, duel epigramatic, cronică rimată

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2724
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

http://basarabian.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat