adevarul comsomolistilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

adevarul comsomolistilor

Mesaj Scris de basaru la data de Joi 1 Feb 2007 - 1:03

Din intamplare am ajuns pe pagina ziarului "Komsomolyskoe pravda v Moldove"( Adevarul Comsomolului)...www.kp.md

Si tot din intamplare dau de un articol in care o rusoaica era tare nedumerita de numele strazii Octavian Goga si cerea schimbarea ei cu a nustiu ce arhiepiscop...cica de ce strada poarta numele unui fascist...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cata obraznicie doamne, dupa ce locuieste decenii in aceasta tara , dupa ce nu poate scoate o vorba romaneasca, mai are si pretentii...

La guestbook am incercat sa comentez acest articol, si webmasterul mi l-a sters , neincercand sa dea o replica...( am scris mesajul in romana)

Inainte de asta am mai lasat un mesaj la guestbook intreband si eu ca tot omul ... daca tot ii Komsomoliskoe prvda v Moldove de ce nu exist si o varianta in romana sau na... macar una in "moldoveneasca"...(mesajul l-am scris in rusa), ce mi - a raspuns?
Mi- a raspuns tot printr-o intrebare : de ce am mail-ul pe Yahoo si nu pe mail.md.....Smile
se poate abserva aici.... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si nu mai reusesc sa mai las vreun comentariu,( sau a fost banat IP-ul sau... oricum nu ma lasa serverul lor) sa-i raspund domnului de ce .. si sa-i mai las o intrebare existentiala...
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2723
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

http://basarabian.blogspot.com/

Sus In jos

Re: adevarul comsomolistilor

Mesaj Scris de alina la data de Joi 1 Feb 2007 - 10:09

Nerusinarea asta nu am putut sa o inteleg nicioadata.Este o gramada de lume pe la noi care e de o viata in Moldova shi vb limba rusa, shi nici nu vor ( nu ca nu pot) sa invete limba romana sau moldoveneasca ( dupa cum a accentuat shi basaru).
Se intampla de atatea ori sa mergi la medic , sau magazin shi sa ti se impuie sa vb l.rusa. Chiar in vacanta de craciun a trebuit ( mi-a facut placere Smile)sa merg pe la un medic, care l-am intrebat daca pot sa vb in romana daca ma intelege ( ca recunosc imi era un pic greu sa vb in rusa) shi a zis nu ( cu multa mandrie), shi daca vreu sa-l inteleg sa-i zic in rusa. Am ramas asa pe ganduri. Cum mai vrem noi sa nu existe fenomene de genul dictionar moldo-roman, daca in tara se intampla lucruri de genul asta.
Desi neplacut, dar asta e adevarul.
alina
aliat
aliat

feminin Number of posts : 26
Localizare : bucuresti/chisinau
Hobby : student
Registration date : 30/01/2007

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum