Alegerile locale se vor desfasura la 3 iunie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj Scris de basaru la data de Sam 24 Mar 2007 - 13:02

Alegerile locale generale se vor desfășura la 3 iunie anul curent. O hotărîre în acest sens a fost adoptată astăzi de către Parlament, informează MOLDPRES.

Proiectul de hotărîre a fost înaintat din partea deputaților Eugenia Ostapciuc, Vlad Cubreacov, Serafim Urecheanu, Vlad Filat și Iurie Roșca.

Pînă în prezent, mai multe formațiuni politice și-au anunțat candidații pentru funcția de primar al municipiului Chișinău.

Mandatul aleșilor locali expiră la data de 25 mai anul curent.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2719
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

http://basarabian.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Alegerile locale se vor desfasura la 3 iunie

Mesaj Scris de S_J la data de Sam 24 Mar 2007 - 18:30

După părerea mea nici de data asta nu vor fi validate alegerile.
Pe lângâ mai multe motive, deja știute (și care vor rămâne valabile de data trecută), unul din ele este (sau va fi), în viziunea mea, plecarea masivă a tinerilor în SUA (programul Work&Travel) exact înaintea alegerilor respective...
Poate nu e un motiv serios sau esențial, pentru unii, dar 1000 (2000, 3000 sau chiar și 100 de voturi) sunt importante; pot fi decisive pentru un candidat sau altul (sau pentru validarea scrutinului).
Important este că pleacă, în mare parte, cei activi politic... Desigur, că am auzit și opinii precum că "oricum dacă rămân, vor prefera să doarmă sau să meargă la film în timpul votului", opinie cu care nu putem să nu fim de acord... din păcate... Pentru că suntem indiferenți din punct de vedere politic; ne este până în cot cine ne conduce și cine... nu mai contează...
De fapt, poate fi și înțeleasă această atitudine a oamenilor, judecând după cum crește lista doritorilor de a câștiga fotoliul de primar. Pe cine să votezi? În cine să ai încredere? ș.a.m.d. Dacă era un candidat unic din partea opoziției (sau, cel mult, 2), era altă situație. Dar așa, vom merge din alegeri în alegeri, deoarece rânza fiecăruia e mai mare decât a celorlalți...

P.S.
Până când nu vom conștientiza că "ceea ce am mai scum în viață este votul meu" (Constantin Tănase) Smile , nu vom avea alegeri validate și nu vom avea la conducere oamenii pe care îi dorim să-i vedem...

Moderator

masculin Number of posts : 267
Localizare : Chisinau
Hobby : :)
Registration date : 21/12/2006

http://ionsurdu.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum