Moldova vazuta din interior

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Moldova vazuta din interior

Mesaj Scris de basaru la data de Lun 26 Mar 2007 - 16:11

Care e parerea unor oameni simpli, de rand fata de situatia din tara? ca cea a celor mai mari e clar... nimic uimitor.. doar aberatii

cateva pareri dintr-o localitate(satul Costuleni) de pe malul Prutului publicate in Ziarul de Garda :

profesoara de franceza.
«Dupa integrarea Romaniei in UE, nu ne este mai bine… De fapt, pentru noi nu s–a schimbat nimic. Salariul profesorilor e la fel de mizer. Este adevarat ca o buna parte au rude pe celalalt mal al Prutului, dar de cand cu vizele, nu mai stiu cand se vor revedea. Nici cei care faceau comert pe la Iasi nu mai pot merge incolo ca sa–si castige painea. Multi spun ca viza e prea scumpa. De ce satul e pustiu? Oamenii is la Moscova, ca acolo se castiga mai bine. Iau pe rand fiecare casa din mahala si nu cunosc o familie care sa nu aiba pe cineva in Rusia. Adevarat e ca o buna parte mai e si prin Grecia, Portugalia, Italia. Viitorul? Nu–l vad prea bun. Daca sotul meu nu ar munci la Moscova, nu cred ca ne–am descurca. Cu salariul meu de profesor nu reusesc decat sa platesc pentru curentul electric…»

profesoara de limba si literatura romana
«Suntem aproape, dar atat de departe…, Se descurcau oamenii altfel cand nu erau aceste vize. Acum un copil din sat are nevoie de o interventie chirurgicala care se poate face doar la Bucuresti. Asa ca parintii acestuia au fost nevoiti sa faca naveta timp de o luna pentru a cumpara o viza si inca nu au obtinut–o, dar au stabilita deja ziua in care urmeaza sa mearga la medic»

un pensionar
«Romania este o tara mare si noi tot de acolo ne tragem. Cred ca ar trebui sa se gaseasca odata si odata limba comuna. Nu suntem nici in stanga, nici in dreapta. Cei de la putere ar trebui sa hotarasca odata. Politicienii fac treaba cea mare. Noi nu putem spune nimic… Nu cunoastem legile, asta e problema noastra. Traim ca in ceata. Nu stim ce ni se permite, ce nu ni se permite. Iar au aparut conflicte intre presedinti. Dar noi… noi cum am tras sapa, asa o vom trage si mai departe»

Matusa Vera
isi aminteste un cantec pe care l–a memorizat de la varsta de sapte ani de la soldatii romani. «Basarabia frumoasa de trei ori a fost mireasa,/ Dar a patra mireasa o sa fie tot frumoasa,/ Ca–mparatul ne–a murit si noi toti ne–am prapadit/ Si acel care s–a pus, ne–a hotit si s–a dus.»

basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2717
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

http://basarabian.blogspot.com/

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum