Stihia apelor

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Stihia apelor

Mesaj Scris de Beauty la data de Mier 30 Iul 2008 - 21:35

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Slut la Nistru, slut la Prut

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

autor: Marina SURUCEANU și Mariana RAȚĂ
O bună parte din teritoriul R. Moldova este crunt lovită de stihia apelor. Râurile Prut și Nistru și-au ieșit din albii, revărsându-se
peste localitățile din luncă. Furia apelor a distrus peste 40 de gospodării și a inundat peste 600 de case. Peste 1300 de persoane au fost nevoite să-și lase gospodăriile și să se retragă în locuri mai înalte. Aceste inundații, despre care oamenii zic că sunt cele mai mari din câte le-au fost dat să vadă, au calamitat zeci de hectare de suprafețe agricole pe care oamenii s-au spetit o vară întreagă.
Potop în R. Moldova

O bună parte din teritoriul R. Moldova este crunt lovit de stihia apelor. Râurile Prut și Nistru și-au ieșit din albii, revărsându-se peste localitățile din apropiere. Furia apelor a distrus peste 40 de gospodării și a inundat peste 600 de case. Peste 1300 de persoane au fost nevoite să-și lase gospodăriile și să se retragă în locuri mai înalte. La închiderea ediției, apele nu încetau să înainteze. Aceste inundații, despre care oamenii zic că sunt cele mai mari din câte le-au fost dat să vadă, au calamitat zeci de hectare de suprafețe agricole pe care oamenii s-au spetit o vară întreagă.

„Jale mare la noi în sat”

Până ieri, în raionul Briceni, fostul județ Edineț, au fost inundate 272 de case, 18 din ele fiind totalmente distruse, iar 626 de persoane au fost nevoite să-și lase agoniseala de-o viață în voia viiturii. În satul Drepcăuți, Briceni, 375 de persoane și-au părăsit casele amenințate de
ape. Peste 10 gospodării au fost demolate, numărul acestora fiind în creștere. Primăria din sat a pus la dispoziția localnicilor grădinița
de copii din localitate, dar oamenii au preferat să se cazeze pe la rude. Oamenilor nu le rămâne decât să privească disperați de pe dealul
satului cum li se distruge munca lor de-o viață. „Jale mare la noi în sat. Apa continuă să se ridice. Numai de dimineață am văzut cum s-au
mai prăbușit patru case. Lumea s-a evacuat pe la rude, în deal. Sătenii nu pot face altceva decât să privească disperați cum li se prăbușesc
casele”, ne spune domnul Igor Gavriliuc, a cărui casă a fost, de asemenea, inundată.

„În casă apa e mai sus de brâu”

În momentul când i-am telefonat, venise pe acasă să încerce să-și mai salveze niște lucruri. „La noi în casă apa a venit azi dimineață. Eu,
soția și copilul ne-am dus la rude. Aici în casă acum apa e mai sus de brâu și e în continuă creștere. Nu știu ce vom face, sper să țină
pereții și, după ce se va retrage apa, să putem reface gospodăria. Am fost preveniți că vor fi inundații mari. Bine măcar că am reușit să
salvăm animalele de pe lângă casă, le-am dus din timp la rude”, ne mai spune domnul Gavriliuc. Tot el ne-a mărturisit că nu știe deocamdată
dacă autoritățile îi vor ajuta să-și revină după potop. Primărița satului Drepcăuți, Elena Stahi, ne-a comunicat că s-a adresat pentru
ajutor câtorva organizații neguvernamentale, președintelui de raion și Guvernului. Deocamdată nu se știe ce ajutor vor primi cei care au rămas pe drumuri. „Aș vrea să le dau, să-i ajut, dar nu am cu ce”, ne spune disperată doamna Elena.

„Veneau apele la fuga”

Mari pagube au provocat inundațiile în s. Criva din r. Briceni, fostul jud. Edineț. Potrivit datelor furnizate de Ministerul Afacerilor Interne, în
această localitate au fost inundate 73 de case, dintre care șapte s-au prăbușit, iar 175 de cetățeni au fost evacuați. JURNAL a reușit să
discute cu câțiva dintre locuitorii satului ale căror case au rămas sub apă. „Am rămas fără casă. Duminică am fost anunțată că jumătate din
casa mea s-a prăbușit, iar ieri niște oameni care au fost pe acolo mi-au sus că s-a năruit și cealaltă jumătate”, ne spune Jana Muntean,
din Criva. Femeia afirmă că atunci când a venit puhoiul au fugit fără să reușească să ia ceva cu ei. „Veneau apele la fuga. Pe noi ne-au luat
cu o barcă și nu am avut timp să strângem măcar ce aveam mai de preț. Tot ce am agonisit până acum a rămas în casă”, se plânge Jana, amărâtă că a pierdut și casă, și masă, și animalele pe care le avea pe lângă gospodărie. Întrebată dacă autoritățile le-au oferit vreun ajutor,
femeia ne-a răspuns că li s-a oferit abia după ce i-au evacuat. „Au venit numai să filmeze. Măcar o barcă nu ne-au dat să ne ducem să vedem ce e cu casa. Poate mai putem lua ceva de acolo”, ne spune Jana, menționând că nu minte să fi fost vreodată asemenea inundații.

Au refuzat să plece

Vasile Cugut, din aceeași localitate, și câțiva vecini de-ai săi au refuzat să-și părăsească gospodăriile. Bărbații au rămas în zona inundată,
adăpostindu-se în casa unuia dintre ei. „Casa e cu două etaje. Noi stăm la al doilea etaj. În primul, apa a ajuns până la 60 cm”, ne explică
Vasile situația. Bărbatul afirmă că a decis să rămână aproape de casă ca să urmărească situația. „Mă mai duc pe acasă și hrănesc găinile pe
care le-am urcat în pod. Nu știu cât timp mai rezistă casa mea. E din lut și e vechișoară. Mă tem că o să se prăbușească, că deja a doua zi
stă în apă. Și atunci rămânem pe drumuri”, ne mărturisește omul temerile. Vasile afirmă că în zona în care se află ei s-au prăbușit mai
multe case. „Se năruie în fiecare zi câte una sau mai multe. Dar autoritățile încă nu ne-au promis niciun ajutor”, zice el.

Și Nistru a făcut ravagii

Și apele Nistrului au atins cote critice, provocat pagube esențiale gospodăriilor amplasate în apropiere. În orașul Otaci au fost inundate
două case de locuit. În satul Vălcineț, raionul Ocnița, fostul județ Edineț, au fost afectate de stihie 11 gospodării. În dimineața zilei de ieri, au intrat în panică și sorocenii. Autoritățile au construit baraje din saci de nisip pe malul râului, iar oamenii au improvizat aceleași baraje în apropierea caselor. „Unii vecini sunt deja în apă. Gara auto a fost închisă, este inundată. Apa este la doar trei metri de la casa noastră acum. Privim neputincioși și sperăm că apa se va retrage. În rest, încercăm să salvăm ce avem pe lângă casă. Am făcut și baraje, suntem foarte îngrijorați și emoționați în același timp”, ne mărturisește doamna Valentina Marchitan de la Soroca. În această localitate două sectoare au fost acoperite cu apă după o nouă viitură puternică a râului Nistru, 20 de case fiind afectate.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Beauty
veteran
veteran

Number of posts : 2309
Localizare : in iad
Registration date : 09/10/2006

Sus In jos

Re: Stihia apelor

Mesaj Scris de basaru la data de Lun 4 Aug 2008 - 16:28

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

basaru