Ion si Doina Aldea Teodorovici - comemorare la 16 ani de la disparitie

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj Scris de basaru la data de Joi 30 Oct 2008 - 19:18

Amintim că în noaptea de 29 spre 30 octombrie 1992, Ion și Doina Aldea-Teodorovici, cei doi cântăreți, care au militat pentru unirea Basarabiei cu România, și-au pierdut viața într-un accident rutier. Mașina cu care se deplasau de la București spre Chișinău a intrat într-un copac, la 49 de kilometri de capitala României, în dreptul localitatii Coșereni. În acel moment, moartea soților Ion și Doina Aldea-Teodorovici a fost percepută ca o tragedie națională. Autoritatile române de atunci au catalogat totul ca un nefericit accident. Au existat însă și indicii care duceau către ipoteza unei crime premeditate.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

În noaptea în care cei doi au murit "Europa Libera" a difuzat o stire potrivit careia accidentul s-a produs în urma apariției pe sosea a unei masini blindate. Tot în acea perioada canalele media au relatat faptul ca la sosirea ambulantei Doina înca traia. Personalul medical refuzând sa o duca la spital, a ridicat doar trupul fara viata al lui Ion. Ciudat a fost si faptul ca soferul masinii si ocupantul scaunului din dreapta acestuia au scapat fara nici o zgîrietura, în timp ce Ion și Doina, aflati pe bancheta din spate, au fost striviti între greutatea masinii si copacii de pe marginea drumului.

Atfel, accidentul în care și-au pierdut viața cei doi interpreți i-a făcut pe mulți să-și pună mari semne de întrebare - "Crima premeditata sau accident în cazul sotilor Ion și Doina Aldea Teodorovici?". Cert este că nici pâna astăzi soferul masinii nu a fost condamnat pentru accident, iar celalalt pasager a disparut fara urma. “Personal, n-am fost solicitat pentru nici o ancheta si acest lucru ma mira. Îmi este foarte greu sa spun daca a fost crima sau accident. În ultima vreme, Ion și Doina îmi povesteau ca, au fost nopti, în care erau amenintati prin telefon cu moartea. Mi-au aratat si niste scrisori cu un continut amenintator. Sunt lucruri care ma fac sa cred ca accidentul a fost unul gândit din timp, dar nu pot afirma. Mai stiu ca cel care era lînga sofer în noaptea de pomina a disparut", declara în 2004 pentru “Ziarul de Gardă” poetul Grigore Vieru, unul dintre cei mai buni prieteni ai familiei Aldea Teodorovici.

Ion Ungureanu, ministrul Culturii de atunci, în același articol a “Ziarului de Gardă” a declarat: "Îmi amintesc ca veneam din România în ziua în care s-a produs accidentul. Eram împreuna cu Mihai Cimpoi. Am oprit masina si nu ne puteam veni în fire. Imediat, mi-am amintit cum m-am despartit de ei. Venisera sa-mi solicite sprijinul la realizarea unui videoclip. N-am demarat nici o ancheta. Ne-am limitat la versiunea oficiala a partii române - că moartea a survenit în urma unui accident rutier. Era perioada de ascensiune a renasterii nationale, nici nu banuiam ca puteau fi puse la cale atacuri atât de tragice. Abia mai târziu am înteles ca lucrurile nu stau chiar asa, dupa cum ne sânt prezentate. Mai târziu mi-a parut ciudat si faptul ca soferul a ramas în viata. Nu ma pot însa pronunta vis-a-vis de faptul daca a fost crima sau accident. Pot sa va spun ca sculptorul Mihai Prepelita a declarat odata ca are dovezi sigure ca a existat o comanda de lichidare a Doinei si a lui Ion".

În 1997, fratele lui Ion, Petre Teodorovici, i-a povestit scriitorului Traianus, ca unchiul sau din Bucuresti, Chiril, pusese mâna pe niste documente ale Securitatii române, care argumentau cu lux de amanunte ca moartea celor doi a fost un accident intentionat, provocat de structurile Securitatii de la Chisinau, la comanda unor forte politice de atunci.

"Mi-au adus doi copii în sicrie. Nu stiu ce s-a întîmplat. Îmi pare rau ca nu am retinut numele celor care, la cimitir, mi-au spus ca în acea noapte, la ora 2:00, dupa ce s-a produs accidentul, “Europa Libera” a difuzat o stire ca, din cauza unei masini blindate fara lumina, într-un accident au decedat copiii mei. Ancheta desfasurata de autoritatile de la Bucuresti a fost una superficiala. Judecatorul care examina dosarul ne-a întrebat ce vrem noi de la cel vinovat. I-am raspuns ca vrem sa fie pedepsit dupa cum prevede legea. Ne-a raspuns ca va face asa cum crede el de cuviinta. La proces n-a fost prezent nici un reprezentant al presei. Chiar daca ar fi reluata ancheta, nu cred ca vor fi rezultate. Cînd am declarat, într-un cerc restrîns, ca voi depune o cerere pentru ca dosarul sa fie reactivat, seara am si fost telefonata de o persoana necunoscuta si amenintata. “Sa nu uiti ca ai copil”, mi-a spus vocea, si eu, cum am ramas numai cu Cristi, am renuntat... Din România am primit o caseta de la un avocat, care spunea ca este gata sa preia dosarul gratis. Ulterior, caseta a disparut”, mărturisea Eugenia Marin, mama Doinei, pentru “Ziarul de Gardă”.

Contactat de UNIMEDIA, Cristi Teodorovici, fiul Doinei și al lui Ion, a declarat că în urma acelui telefon bunică-sa, Eugenia Marin, a renunțat să mai facă unele anchete, verificări. “În acest week-end am organizat parastasuri, în memoria părinților mei, și aici la Chișinău și la București. Mâine de asemnea îi așteptăm pe toți cei ce vor să vină la mormântul din cimitirul Armenesc. Știu că un grup de tineri intenționează să facă și un marș prin centrul orașului, în amintirea lor. Autoritățile de la Chișinău nu fac prea mare tam-tam pe acest subiect”, a mai adăugat Cristi.

Ion și Doina Aldea-Teodorovici și-au dedicat viața și activitatea lor unui ideal înălțător: păstrarea spiritualității românești. Pentru prima oară cei doi au cântat împreună la o seară de creație a poetului Grigore Vieru.

Ion a scris muzică simfonică, de cameră, cântece pentru copii, pentru filme, pentru spectacole dramatice. Împreună cu soția sa, a militat pentru unirea Basarabiei cu România. Imediat după revoluți din România, decembrie 1989, au început activ propaganda pentru unire și pentru introducerea limbii române în Basarabia. Soții Ion și Doina Aldea-Teodorovici sunt cei care după revoluția din decembrie 1989 au cântat primii despre limba română.

În 1991, au cântat la Marea Adunare Națională, apoi au plecat, imediat, la Festivalul de la Mamaia, unde Doina avea să spună: "Vin aici direct din Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău, să vă aduc salutul libertății noastre". În mai 1992, împreună cu poeții Grigore Vieru și Adrian Păunescu, au cântat în fața luptătorilor din războiul de pe Nistru, pentru a le ridica moralul.

În fiecare an, de ziua Doinei, la Chișinău se desfășoară Festivalul-concurs "Două inimi gemene" in-memoriam Ion și Doina Aldea-Teodorovici. Festivalul durează trei zile, dintre care două sunt pentru concurs, iar în cea de a treia, are loc concertul de Gală al Laureaților, fixat pentru 15 noiembrie, ziua de naștere a Doinei.

"Furați de toamnă" este titlul unui articol publicat de cotidianul românesc Jurnalul Național. "Când îi ascultai cântând te treceau fiorii. Iar când vorbeau cu patos despre România și regăsirea fraților de pe ambele maluri ale Prutului, în acei ani de confuzie (anii ’90 – n.r.), parcă nu-ți venea a crede. Era greu de înțeles de unde găseau forța și curajul de a spune lucrurilor pe nume", scrie Jurnalul Național.

Unimedia

Ultima editare efectuata de catre basaru in Vin 31 Oct 2008 - 20:28, editata de 1 ori
basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2723
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

http://basarabian.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Ion si Doina Aldea Teodorovici - comemorare la 16 ani de la disparitie

Mesaj Scris de George_ro la data de Vin 31 Oct 2008 - 16:44

Un ciudat accident de masina. ? Precis securitatea, comunsmul, serviciile secrete, sau cineva de acolo de sus au avut amestec. Probabil ca erau incomozi pentru cineva care sta prea cocotat pe fotoliu

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!

George_ro
novice
novice

masculin Number of posts : 14
Localizare : Braila
Registration date : 25/09/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de basaru la data de Vin 31 Oct 2008 - 18:18

Cine stie... Poate nu vom afla adevarul niciodata.
basaru
basarabean

Sus In jos

Mesaj Scris de basaru la data de Vin 31 Oct 2008 - 20:18

basaru
basarabean

Sus In jos

Mesaj Scris de basaru la data de Vin 31 Oct 2008 - 20:18

basaru
basarabean

Sus In jos

Mesaj Scris de basaru la data de Vin 31 Oct 2008 - 20:19

basaru
basarabean

Sus In jos

Mesaj Scris de basaru la data de Dum 2 Noi 2008 - 10:19

basaru
basarabean

Sus In jos

Mesaj Scris de basaru la data de Dum 2 Noi 2008 - 10:19

în multe orașe românești s-au lipit afișe pentru a cinsti memoria celor doi.

În Bistrița, Botoșani, București, Chișinău, Cluj, Constanța, Iași, Petroșani, Piatra Neamț, Suceava, Timișoara, Vaslui afișe cu titlul “In memoriam Ion și Doina Aldea Teodorovici. 29-30 octombrie, zi neagră pentru toți românii” au putut fi văzute.
basaru
basarabean

Sus In jos

Mesaj Scris de basaru la data de Dum 2 Noi 2008 - 10:20

basaru
basarabean

Sus In jos

Mesaj Scris de Vladius20061 la data de Lun 3 Noi 2008 - 23:24

Niste patrioti adevarati .
Este foarte rau ca nu mai sunt printre noi.
Vladius20061
basarabean

masculin Number of posts : 154
Localizare : Floresti
Hobby : Bună
Registration date : 30/12/2007

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus