Obama noul presedinte a SUA

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Obama noul presedinte a SUA

Mesaj Scris de Vladius20061 la data de Mier 5 Noi 2008 - 11:23

(foto, grafic, video) Barack Obama este noul președinte al SUA
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Barack Obama, noul președinte al SUA

(UPDATE: 09:15) Barack Obama a câștigat alegerile prezidențiale din Statele Unite ale Americii cu 338 electori, potrivit sondajelor exit-poll. Pentru victorie era nevoie să obțină 270 electori. În această situație, Partidul Democrat, a obținut majoritatea mandatelor în cele două camere ale legislativului American. Republicanul McCain și-a recunoscut înfrângerea (vezi video mai jos) și l-a felicitat pe Obama cu victoria obținută, îndemnându-i pe susținătorii săi să-l susțină și să-l ajute în continuare pe noul președinte al SUA, Barack Obama. UNIMEDIA precizează că Obama devine primul președinte de culoare și unul dintre cei mai tineri din istoria Statelor Unite ale Americii.

În discursul său către susținători, Obama a declarat că a venit schimbarea în SUA. "Dacă ar fi cineva ce se îndoiește că în America toate lucrurile sunt posibile, dacă se întreabă dacă visul părinților întemeietori încă există sau pune sub semnul întrebării democrația noastră, ei au primit acum răspunsul".

"Oamenii cred că acesta este momentul definitoriu, vocile lor au făcut diferența. Este răspunsul dat și de albi, și de negri. hispanici, de bogați și săraci, America a transmis un mesaj lumii. Nu suntem doar un grup de indivizi împărțiți în albaștri sau roșii, vom fi mereu State Unite", a exclamat el, citat de NewsIn.

"Acesta este răspunsul celor cărora li s-a spus să fie cinici, să se îndoiască ceea ce putem realiza. Iată cum au scris din nou istoria, au pus-o pe drumul cel bun. Acum, pentru că am făcut ce am făcut în aceste zile, la aceste alegeri, în acest moment definitoriu, am schimbat cursul istoriei Americii", a subliniat Obama.

"Ceva mai devreme, am primit un telefon extraordinar de amabil de la McCain. El a luptat din răsputeri în campanie, poate chiar mai mult și mai bine decât mine, pentru binele țării sale. A suferit, a făcut sacrificii, pe care unii dintre noi nu ni le putem imagina. Suntem mai buni grație curajului acestui om: îl felicit pe el și pe Palin și aștept cu plăcere să lucrăm împreună pentru a îndeplini promisiunea asumată în fața americanilor".

"Mai presus de orice, nu o să uit cui aparține victoria: dumneavoastră. Eu nu am fost candidatul favorit de la un început. Vă mulțumesc pentru sprijin. Campania noastră nu a fost imaginată pe culoarele de la Washington, ci în toate casele, de către toți oamenii care au contribuit cu 5, 10, 15 dolari la campanie. Tinerii au respins mitul imposibilității de schimbare, au acceptat slujbe nu foarte bine renumerate. Le mulțumesc voluntarilor!".

"Este victoria tuturor. Știu că ați făcut aceste lucruri pentru că înțelegi uriașa sarcină ce ne așteaptă. Știm că de mâine vine o serie de provocări mai mari decât cele întâmplate vreodată în istoria nosstră. Trebuie să creem locuri de muncă, trebuie clădite școli, trebuie reparate alianțe. Drumul va fi greu, dar, America, niciodată nu am avut mai multe speranțe că vom ajunge acolo unde ne-am propus", a exclamat el.

"Această victorie nu înseamnă schimbarea pe care o dorim, ci doar prilejul ca ea să aibă loc. Ne trebuie un nou spirit de sacrificiu și colaborare. Să făurim acest spirit. Fiecare să-și aducă o contribuție, să avem grijă unii de ceilalți. Criza financiară ne-a învățat că nu doar noi ne putem bucura de privilegii și ceilalți să sufere, trebuie să rezistăm tentației de a cădea înapoi în capcana egoismului", a avertizat el.

"Toți cei ce mă urmăresc de dincolo de țărmurile noastre, vreau să vă spun că un nou stil de conducere a venit în SUA. Pt cei care ar vrea să frângă lumea, vă vom învinge. Pt cei care doresc pacea, vă sprijinim. Celor care s-au întrebat dacă SUA sunt încă puternice, vă spun că puterea noastră nu vine din avuție, ci din puterea idealurilor naostre: democrație, libertate, șansele pe care le avem".

"Acesta este momentul nostru, să dăm o șansă copiilor noștri, să reafirmăm visul american. Toți suntem unul, vom răspunde acestor timpuri! Da, putem! Vă mulțumesc. Dumnezeu să binecuvânteze America!", a încheiat președintele nou ales.

Potrivit exit-poll-ului prezentat de CBS, citat de Realitatea TV, statul Kentucky ar fi câștigat de McCain cu 52%, în timp ce Obama ar fi obținut 47%. Situația în statul Indiana: McCain - 50%, Obama - 49%. Colorado: McCain - 62%, Obama - 37%. New Hampshire: McCain - 33%, Obama - 67%. Maine: McCain - 33%, Obama - 67%. Virginia: McCain - 54%, Obama - 46%. Florida: McCain - 34%, Obama - 48%. Georgia: McCain - 70%, Obama - 29%. South Carolina: McCain - 35%, Obama - 64%. North Carolina: Obama - 50%, McCain - 49%. Ohio: Obama - 68%, McCain - 31%. Alabama: Obama - 92%, McCain - 8%. Texas: Obama - 54%, McCain - 46%. Kansas: McCain - 76%, Obama - 23%. Michigan: McCain - 56%, Obama - 43%. Missouri: McCain - 58%, Obama - 40%. Mississippi: McCain - 67%, Obama - 32%. North Dakota: McCain - 53%, Obama - 44%. Nebraska: McCain - 64%, Obama - 35%. New Mexico: McCain - 61%, Obama - 38%. South Dakota: McCain - 50%, Obama - 48%. Louisiana: McCain - 62%, Obama - 37%. Montana: Obama - 50%, McCain - 47%./sys/img/news/8110.jpg[/img

Vladius20061
basarabean

masculin Number of posts : 154
Localizare : Floresti
Hobby : Bună
Registration date : 30/12/2007

Sus In jos

Re: Obama noul presedinte a SUA

Mesaj Scris de Vladius20061 la data de Mier 5 Noi 2008 - 11:26

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Vladius20061
basarabean

Sus In jos

Mesaj Scris de Vladius20061 la data de Mier 5 Noi 2008 - 12:18

Primul om negru in istoria SUA care a devenit presedinte.

Vladius20061
basarabean

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus