presa basarabeana

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

presa basarabeana

Mesaj Scris de basaru la data de Lun 20 Noi 2006 - 15:46

Agentii de presa

Agenția Informațională de Stat „Moldpres’ - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Agentia Informaționala din Transnistria - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Asociația presei independente - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
BASA-press - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Deca-press - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Info Prim - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Infotag - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Interlic - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Moldova azi - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Newsmoldova - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ziare

АиФ Молдова - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
AutoExpert - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Aquarelle - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Business Class - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Camera de Comerț și Industrie - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Capital Market - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Contrafort - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ECO - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Elita - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Fin CONSULTANT - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Flux - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Jurnal de Chișinău - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Literatura și arta - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Moldova Suverană - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Promoplus - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Punkt - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
PROConsumator - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Revista Sud-Est - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Timpul de dimineață - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ziarul de gardă - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Кишиневские новости - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Коммерсант Плюс - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
КП в Молдове - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Молдавские Ведомости - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Независимая Молдова - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
СП - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Экономическое обозрение - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Portaluri de stiri online

News Yam - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Unimedia - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
PRESS обозрение - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ultima editare efectuata de catre in Dum 2 Dec 2007 - 15:39, editata de 6 ori

basaru
basarabean

masculin Number of posts : 2723
Localizare : Everywhere
Hobby : Basarabean
Registration date : 04/09/2006

http://basarabian.blogspot.com/

Sus In jos

Re: presa basarabeana

Mesaj Scris de S_J la data de Lun 8 Ian 2007 - 16:30

"CORIDOR"

Coridor este un mic ziar editat de către studenții FJSC (Facultatea de Jurnalism si Stiinte ale Comunicarii, USM) care reflectă, prezintă și analizează viața din cadrul facultății și din exteriorul acesteia.
Echipa ziarului încearcă să "hrănească" potențialul cititor cu cât mai multă informație sperând că pe viitor el să devină unul fidel.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Comentariul meu:
Eu sunt unul din membrii echipei ziarului... Smile
Inca o precizare: din cauza situatiei financiare si... INVIDIEI este asa mic... Sad

Ultima editare efectuata de catre in Joi 22 Feb 2007 - 17:58, editata de 7 ori

S_J
Moderator

masculin Number of posts : 273
Localizare : Chisinau
Hobby : :)
Registration date : 21/12/2006

http://ionsurdu.com

Sus In jos

Mesaj Scris de veronique la data de Lun 8 Ian 2007 - 22:42

hmm, numai baieti in echipa de redactie...[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

veronique
Moderator

feminin Number of posts : 376
Localizare : Iasi
Registration date : 03/11/2006

Sus In jos

Mesaj Scris de S_J la data de Lun 8 Ian 2007 - 22:44

Asa a iesit de la inceput si traditia continua... Smile Dar fetele ne sustin!

S_J
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de basaru la data de Mar 9 Ian 2007 - 20:09

peste aproximativ o luna impliniti un an de existenta...

basaru
basarabean

Sus In jos

Mesaj Scris de S_J la data de Mar 9 Ian 2007 - 22:22

Exact... Smile Si avem de gand sa facem o mica sarbatoare...

P.S. Da' chiar va rog sa va spuneti opinia despre ziar... Poate imi dati si vreo sugestie (as fi tare bucuros daca ar fi una buna) Smile

S_J
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de veronique la data de Mar 9 Ian 2007 - 23:57

sugestia sau opinia, care dintre ele sa fie buna?Wink

veronique
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de S_J la data de Mier 10 Ian 2007 - 0:00

Sugestia... Opinia poate sa fie de orice fel ! Smile

S_J
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de veronique la data de Mier 10 Ian 2007 - 0:05

just teasing you...[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

veronique
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de basaru la data de Vin 2 Mar 2007 - 13:21

despre situatia presei de la Chisinau

În presa de la Chișinău, de la ’90 încoace, nu a avut loc nicio polemică de idei; până la urmă, orice început de polemică a deraiat, a degenerat și s-a încheiat cu înjurături mustoase și cu ridicatul festiv al poalelor. Una la mână. Două la mână - în presa noastră sunt foarte puțini (sau nu există chiar deloc) ziariști care au idei și pot polemiza. În categoria ziariștilor fără idei mă includ înainte de toate pe mine. Nu sunt un ziarist care naște idei, parazitez și eu, ca și colegii mei, pe niște idei născute de alții, până la noi. (Singurul ziarist din spațiul românesc care a avut idei a fost Mihai Eminescu, în sec. XIX. În sec. XX, Nae Ionescu, fiind filozof, a comentat idei, iar Pamfil Șeicaru a valorificat idei). Noi, generația de ziariști ai anilor ’90, nici nu naștem, nici nu comentăm, nici nu valorificăm idei - da, avem poate uneori câte un gândișor, dar acesta nu „trage” la statutul de idee. Cel care pretinde că are idei e un șarlatan - dacă ziaristica noastră ar fi o ziaristică de idei, Moldova nu ar fi ajuns acolo unde a ajuns. „Ideile” noastre sunt de fapt niște iepurași fricoși - genial a spus Petru Cărare: „Bate vântul critic și-mi adună iepurii gândirilor la dos”! Uite așa, de ani de zile, „iepurii gândirilor” noastre ziaristice stau „la dos”, de teama „vânturilor critice” care bat dinspre guvern, parlament, președinție, securitate… Și ca aceste vânturi să nu-i dea la pământ, unii intră benevol sub talpa papuc-ului, sub labele ursu-lui și lupu-lui și, bineînțeles! - sub aripa cioroi-ului ocrotitor. Astfel, ziaristul devine propagandist, iar propagandistul, precum se știe, nu are idei proprii, nu naște idei, ci propagă idei străine, stilizează informațiile pe care i le furnizează patronul, patronul patronului, securitatea, președinția…

O ziaristică de idei, pusă în slujba națiunii, mi se pare că e altceva decât ceea ce avem noi astăzi. Uneori, mi se pare că avem, totuși, o ziaristică de idei, chiar am iluzia că fac parte și eu din această ziaristică, dar, vai, cu adevărat avem doar ziaristică de curte. Adevărata ziaristică de idei încă nu s-a născut, întârzie să se nască și mă tem că nașterea ei va fi posibilă doar prin cezariană cu Occidentul pe post de medic... Presa noastră de astăzi încă nu a ieșit din „pielea de șarpe” a modelului leninist de „agitator colectiv”. „Ideile” pe care credem că le avem nu pot răsturna niciun prăpădit de ministru, ca să nu mai vorbesc de idei mari, care pot schimba un regim, un curs politic.

Așadar, de ce nu polemizăm? Fiindcă este inutil să polemizezi cu niște ziariști cu morala profesională „degresată”, reciclați în propagandiști, lustruitori de imagine ai patronului și ai patronului patronului lor. Și mai este ceva, foarte important, care uneori ne scapă:

există, totuși, un drept la opinie. Dacă un ziarist exprimă o opinie care nu coincide cu a mea, de ce trebuie, neapărat, să-i sar la beregată? Eu îmi continui drumul. Dacă un nebun, întâlnindu-mă pe drum, mă provoacă la o „discuție”, de ce trebuie să mă opresc? Eu merg mai departe unde, poate, dau de un înțelept. Ca ziarist, pretind un singur lucru: să mi se respecte dreptul meu la opinie, inclusiv la greșeală, precum și eu respect acest drept al oponenților (și greșiților) noștri.

Neîndoios, cel mai urât fenomen din presa noastră e acela când ziariștii - care prin definiție trebuie să polemizeze, totuși, cu Puterea, cu politicienii, „polemizează” - la comanda patronilor! - cu colegii lor de breaslă. Adevărata ziaristică de idei se va naște atunci când va dispărea acest fenomen. Așa cred eu. Și nimeni nu are dreptul să-mi interzică să cred așa. Repet, dacă îmi apare în cale un nebun care are chef de harță sau de vorbă, nu mă opresc, merg înainte pe drumul ales, poate îmi iese în cale un înțelept. Nu ar fi oare un păcat să ratezi o discuție cu un înțelept din cauza unui nebun? Și apoi, mai sunt și egoist: viața unui ziarist e scurtă, de ce să o împart cu un nebun?

Constantin Tanase

basaru
basarabean

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat